ΑΕΚ - ΠΑΟΚ: Δίκαιη μοιρασιά στο ΟΑΚΑ

Στο φινάλε του αγώνα ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ που μένει αήττητος στο ΟΑΚΑ από το 2017

© LATO KLODIAN / EUROKINISSI

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ: Ισοπαλία με 1-1 στο ντέρμπι των δικεφάλων αετών. - Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Ανσαριφάρντ, ισοφάριση στο φινάλε με γκολ του Μουργκ.

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Ανσαριφάρντ και στη συνέχεια έμεινε σε αμυντικό ρόλο, μέχρι τη λήξη. Ο Δικέφαλος του Βορρά προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, όμως το γκολ του Τζόλη λίγα λεπτά μετά, ακυρώθηκε για χέρι όπως ο υπέδειξε ο VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς πίεσαν πολύ και έχασαν ευκαιρίες, μέχρι να καταφέρουν να ισοφαρίσουν με το νεοαποκτηθέντα Μουργκ στο 89ο λεπτό. Πλέον ο ΠΑΟΚ μετρά 9 βαθμούς σε 5 παιχνίδια και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ μία θέση παρακάτω, έχοντας 7 βαθμούς και ένα παιχνίδι λίγότερο.

Την Πέμπτη οι δύο ομάδες ξεκινούν τις υποχρεώσεις τους για το Europa League, με την Ένωση να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την πορτογαλική Μπράγκα και τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται την κυπραική Ομόνοια.