Super League: Ήττα για ΑΕΚ-Παναθηναϊκό - Ισοπαλία ο Ολυμπιακός

Νίκη για τον ΠΑΟΚ με 3-0 επί του ΟΦΗ

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ
Παναθηναϊκός-ΑΕΚ © EUROKINISSI

Με ήττα συνέχισαν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ τις υποχρεώσεις τους στη Super League - Ισόπαλος στα Γιάννενα ο Ολυμπιακός, νίκη για τον ΠΑΟΚ απέναντι στον ΟΦΗ.

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ ηττήθηκαν από Άρη και Ατρόμητο αντίστοιχα για την 4η αγωνιστική της Super League. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός έφευγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τα Γιάννινα ενώ ο ΠΑΟΚ επικρατούσε εύκολα του ΟΦΗ.

Στο ΟΑΚΑ, ο Άρης κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ την υπεροχή του στο χορτάρι και στο 25' ο Μαντσίνι βρήκε δίχτυα μετά από καλή μπαλιά του Τζέγκο.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και οι «κιτρινόμαυροι» έφυγαν με το μεγάλο διπλό από το Μαρούσι.

Παναθηναϊκός - Άρης 0-1  4η  4/10/20  Nova

Στο Περιστέρι, η ΑΕΚ λίγες ημέρες μετά την ιστορική πρόκρισή της επί της Βόλφσμπουργκ, «στραβοπάτησε» απέναντι στον Ατρόμητο.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν την εμφανή κόπωση των παικτών της Ένωσης και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Γούτα στο 24'.

Η αποστολή της ΑΕΚ έγινε ακόμα δυσκολότερη όταν ο Μάνταλος στο 39' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι οι κυανόλευκοι πήραν μία τεράστια νίκη απέναντι στην ΑΕΚ.

ΠΑΣΟΚ VS Χρυσή Αυγή.

Ο νταμπλούχος Ελλάδος, Ολυμπιακός έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι Ηπειρώτες αιφνιδίασαν τους Πειραιώτες στο 5ο λεπτό με τον Παμλίδη να ανοίγει το σκορ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο δεύτερο μέρος με τον Ελ Αραμπί να νικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 51'.

Η συνέχεια βρήκε τον Ολυμπιακό να ψάχνει το δεύτερο γκολ της νίκης, το οποίο όμως δεν ήρθε. Να σημειωθεί πως οι «ερυθρόλευκοι» έχουν παράπονα από τη διαιτησία καθώς στις καθυστερήσεις του αγώνα υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Χασάν που ήταν σε θέση για γκολ.

ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός 1-1 Στιγμιότυπα 04.10.2020

Ο μοναδικός κερδισμένος της αγωνιστικής ήταν ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ.

Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8' με τον Ελ Καντουρί. Η συνέχεια είχε τα ηνία του αγώνα στους γηπεδούχους που όμως δεν βρήκαν άμεσα ξανά δίχτυα.

Το 2-0 έγινε εν τέλει στο 89' με τον Σβιντέρσκι, ο οποίος και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε και το τελικό 3-0.