«Διπλό» της ΑΕΚ στην Ξάνθη στο ντεμπούτο Καρέρα

Με γκολ του Γαλανόπουλου, η «Ένωση» πήρε σπουδαία νίκη

ΑΕΚ - Ξάνθη © INTIME NEWS/ © Intime p.a.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της ΑΕΚ έναντι της Ξάνθης, ο Γαλανόπουλος στο 84ο λεπτό.

Μία από τις πιο δύσκολες έδρες του ελληνικού πρωταθλήματος κατάφερε να αλώσει σήμερα η ΑΕΚ, που πέρασε νικηφόρα από την Ξάνθη με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Γαλανόπουλος στο 84ο λεπτό, ενώ επτά λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Φασίδη.

Στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΚ, ο Μάσιμο Καρέρα προτίμησε τη συντηρητική τακτική με τρεις στόπερ, που την άλλαξε μόνο στα τελευταία λεπτά. Δίχως να εντυπωσιάσει ο «Δικέφαλος» πήρε μια σπουδαία νίκη που τον διατηρεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ξάνθη έπεσε για πρώτη φορά κάτω από την έκτη θέση.