NBA: Ο Ντόντσιτς νίκησε τον «Βασιλιά» ΛεΜπρόν (video)

Με ηγέτη τον Σλοβένο, οι Μάβερικς νίκησαν τους Λέικερς στο LA

lebron-james1
Λεμπρόν Τζέιμς © EPA/ETIENNE LAURENT

Ο Ντόντσιτς νίκησε τον «Βασιλιά» ΛεΜπρόν. Με ηγέτη τον Σλοβένο, οι Μάβερικς νίκησαν τους Λέικερς στο LA

Ήταν ένα παιχνίδι που αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον. Όχι πως θα έκρινε κάτι η αναμέτρηση των Λος Άντζελες Λέικερς με τους Ντάλας Μάβερικς, αλλά θα έδειχνε τον βαθμό ετοιμότητας του Λούκα Ντόντσιτς, που στη δεύτερη χρονιά του στο ΝΒΑ, είναι υποψήφιος για MVP.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα καλό μάθημα για τον Σλοβένο, ο οποίος κλείστηκε και έμεινε στους έξι πόντους. Το παράξενο ήταν πως το Ντάλας δεν έχασε επαφή με το σκορ. Όταν στην τρίτη περίοδο ο Ντόντσιτς το πήρε πάνω του, οι Μάβερικς απέκτησαν διαφορά και τελικά νίκησαν με 114-100. Ο Σλοβένος τελείωσε το ματς με 27 πόντους, είχε 10 ασίστ και έχασε το τριπλ νταμπλ για ένα ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 25 πόντους, ο Ντέιβις 27, αλλά δεν αρκούσαν…