Ευρωλίγκα: «Τρίποντη» ήττα για τον Παναθηναϊκό

Η Χίμκι τον νίκησε με 103-86 στη Μόσχα

panathinaikos-himki
Χίμκι - Παναθηναϊκός © INTIMEsports

Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Χίμκι με 103-86 στη Μόσχα. Φάνηκαν τα φετινά προβλήματα του «τριφυλλιού».

Έπειτα από ένα σούπερ πρώτο ημίχρονο επιθετικά και ένα κακό δεύτερο, ο Παναθηναϊκός αποχωρεί από τη Μόσχα με μια βαριά ήττα από τη Χίμκι με 103-86. Το σκορ δεν αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα, αφού οι Ρώσοι πήραν τη μεγάλη διαφορά στα τελευταία λεπτά.

Η Χίμκι είχε 15/29 τρίποντα και 22 ριμπάουντ παραπάνω (45-23), αναδεικνύοντας για πολλοστή φορά τα φετινά προβλήματα του «τριφυλλιού». Ο Φριντέτ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας με 16 πόντους, ενώ Καλάθης (11 ασίστ) και Τόμας πέτυχαν από 10. Στη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας, οι «πράσινοι» υποδέχονται την Πέμπτη το βράδυ την Εφές στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Ολυμπιακός παίζει αύριο στη Μόσχα κι αυτός, απέναντι στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ.