Κι όμως συνέβη: Σαουθάμπτον-Λέστερ 0-9!

Οι «αλεπούδες» πέτυχαν τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη από καταβολής Πρέμιερ Λιγκ

Ακόμα βάζει... Σάουθάμπτον-Λέστερ: 0-9
Ακόμα βάζει... Σάουθάμπτον-Λέστερ: 0-9/© Youtube

Ακόμα βάζει η γκολ η Λέστερ, που επικράτησε της Σάουθάμπτον με 0-9 για την Πρέμιερ Λιγκ.

Ας μη γελιόμαστε. Κανείς δεν περίμενε τέτοια ευρεία νίκη, ούτε ο πιο αιθεροβάμων οπαδός της Λέστερ. Κι όμως, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς νίκησε τη Σαουθάμπτον μέσα στο γήπεδό της με το ασύλληπτο 9-0. Αυτή είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ, ενώ ταυτόχρονα ήρθε και η ισοφάριση του γενικού ρεκόρ του αγγλικού πρωταθλήματος, που κρατούσε από το 1995. Τότε που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε την Ίπσουιτς με αυτό το σκορ.

Την Παρασκευή το βράδυ στο Σαουθάμπτον, η Λέστερ προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τον Τσίλγουελ και αμέσως μετά βρέθηκε να αγωνίζεται με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής του Μπερτράντ. Ακόμη κι έτσι κανείς δεν φανταζόταν τη συνέχεια. Ούτε καν στο 19’ που το σκορ ήταν 0-3. Στο ημίχρονο η Λέστερ είχε σκοράρει πέντε φορές και δεν σταμάτησε να προσπαθεί ως το τελευταίο σφύριγμα. Είναι χαρακτηριστικό πως δύο ποδοσφαιριστές της (Βάρντι, Πέρες) έκαναν χατ τρικ.