Τα κορίτσια της Φλαμένγκο νίκησαν με 56-0

Το λες και… άνετη επικράτηση

"Ο Μίλος του Ν.Δ." 30 λεπτά από την Ομόνοια

Η γυναικεία ομάδα της Φλαμένγκο στη Βραζιλία φλερτάρει με μια θέση στο βιβλίο των Ρεκόρ «Γκίνες» αφού κέρδισε σε επίσημο αγώνα με σκορ 56-0!

Η γυναικεία ομάδα της Φλαμένγκο στη Βραζιλία φλερτάρει με μια θέση στο βιβλίο των Ρεκόρ «Γκίνες», καθώς στο ματς για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Καριόκα (το πρωτάθλημα στην περιοχή του Ρίο) επικράτησαν της Γκρεμίνιο με το απίστευτο 56-0.

Αν αφαιρέσουμε τις καθυστερήσεις και θεωρήσουμε ότι ο αγώνας διήρκησε 90 λεπτά, πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η Φλαμένγκο πετύχαινε γκολ ανά 66 δευτερόλεπτα. Αρκεί να αναφέρουμε ότι στο 11ο λεπτό το σκορ ήταν 7-0, στο 30' στο 12-0, αλλά στο τελευταίο 15λεπτο ήρθαν άλλα 17 γκολ για το 29-0.

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι με το σκορ, αλλά και με το ότι η Φλαμένγκο πέτυχε ένα τέτοιο ιστορικό ρεκόρ. Η άλλη ομάδα ήταν αδύναμη, αλλά είναι ένα πρωτάθλημα και πρέπει να είμαστε σκληροί», σχολίασε ο τεχνικός των νικητών Ρικάρντο Αμπράντες.

Για την ιστορία πρώτη σκόρερ ήταν ο Φλάβια η οποία πέτυχε 14 από τα 56 γκολ της ομάδας της.