Αποκλεισμός-σοκ για τον ΠΑΟΚ

Νίκησε τη Σλόβαν με 3-2, αλλά έμεινε εκτός Γιουρόπα Λιγκ

Αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ.
Αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ / © INTIME SPORTS/ΣΙΑΡΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Μετά το 1-0 της Σλοβακίας, το άγχος ήταν στους παίκτες του Φερέιρα. Αυτό φάνηκε και μέσα στο γήπεδο.

Ως αποτυχία πρώτου μεγέθους μπορεί να καταγραφεί ο αποκλεισμός του ΠΑΟΚ από τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η Σλόβαν Μπρατισλάβας έχει υποδεέστερο ρόστερ, πολύ πιο χαμηλό μπάτζετ, κι όμως κατάφερε να περάσει αυτή αντί για τους πρωταθλητές Ελλάδος.

Μετά το 1-0 της Σλοβακίας, το άγχος ήταν στους παίκτες του Φερέιρα. Αυτό φάνηκε και μέσα στο γήπεδο, όπου οι Θεσσαλονικείς έδειχναν να μην έχουν ορμή για να απειλήσουν. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στην Τούμπα, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 38’ με εξαιρετικό σουτ του Μεντβέντεφ. Η κατάσταση άλλαξε άρδην στις αρχές του Β’ μέρους, όταν μέσα σε δύο λεπτά (49’-50’) το σκορ ήρθε τούμπα. Οι Λημνιός και Σφιντέρσκι σκόραραν και έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, που έψαχνε άλλο ένα για να κάνει την ολική ανατροπή. Αντ’ αυτού, ήρθε το 2-2 στο 62’ από τον Ντε Μάρκο, κόβοντας τα πόδια των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ αναζητούσε ξανά δύο γκολ, βρήκε το ένα με τον Γιαννούλη στο 87’, όμως οι ευκαιρίες των καθυστερήσεων δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ.