Ματς... θρίλερ στο ΟΑΚΑ και ήττα για την Εθνική από τη Σερβία

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς επικράτησε στην παράταση με 80-85

Ήττα για την Εθνική από τη Σερβία στο τουρνουά «Ακρόπολις»
Ήττα για την Εθνική από τη Σερβία στο τουρνουά «Ακρόπολις»/©INTIME/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε η εθνική ομάδα από τη Σερβία στον άτυπο τελικό του τουρνουά Ακρόπολις.

Την ήττα από τη Σερβία γνώρισε το βράδυ της Κυριακής η εθνική ομάδα μπάσκετ στον άτυπο τελικό του τουρνουά Ακρόπολις. Οι Σέρβοι επικράτησαν στο ΟΑΚΑ με 80 - 85 της ομάδας του Θανάση Σκουρτόπουλου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά και κρίθηκε στην παράταση (σ.σ. 72-72 η κανονική διάρκεια), με την ομάδα της Σερβίας να επικρατεί στις λεπτομέρειες, πετυχαίνοντας κρίσιμα σουτ στο τέλος.

Ο σοβαρός τραυματισμός του Αθηναίου επισκίασε τον αγώνα και έρχεται να προστεθεί σε αυτόν του Κώστα Σλούκα (σ.σ. στο ματς με την Ιταλία), καθώς και στον μυϊκό τραυματισμό του Ιωάννη Παπαπέτρου (σ.σ. κόντρα στην Τουρκία).

Ο τραυματισμός του Αθηναίου επισκίασε τον αγώνα με τη Σερβία
Ο τραυματισμός του Αθηναίου επισκίασε τον αγώνα με τη Σερβία/©INTIME/ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Εκπληκτικός ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 17 πόντους (5/9 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στα highlights του παιχνιδιού το εκπληκτικό κάρφωμα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε συνολικά 20 πόντους. Ο σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς έκανε και μια εντυπωσιακή τάπα στον Μπογκντάνοβιτς.

Εκπληκτικός ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, πανηγυρίζει με τον αδελφό του, Γιάννη
Εκπληκτικός ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, πανηγυρίζει με τον αδελφό του, Γιάννη/©INTIME/ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ

Στους διακριθέντες για την εθνική ομάδα και ο Νικ Καλάθης, που πέτυχε 15 πόντους, μοιράζοντας 7 ασίστ. Για τους νικητές πρώτο «βιολί» ο Μπογκντάνοβιτς με 28 πόντους (5/9 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.