Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς / © EPA/CAROLINE BLUMBERG

Δεν κατάφερε παρά την υπερπροσπάθεια να προκριθεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Εκτός του τουρνουά Ρολάν Γκαρός o Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας έχασε από τον Σταν Βαβρίνκα 3-2 σετ σε μια αναμέτρηση 5 ωρών.

Από τους υποψήφιους αντιπάλους του στη φάση των “16” ο Σταν Βάβρινκα ήταν ο πιο επίφοβος για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Μπορεί ο 34χρονος Ελβετός να είναι σε κάμψη λόγω τραυματισμών, όμως πρόκειται για έναν αθλητή που έχει κατακτήσει Ρολάν Γκαρός, Αυστραλιανό και Αμερικάνο Όπεν μέσα στην τελευταία πενταετία.

Αυτός είναι που απέκλεισε τον Στέφανο Τσιτσιπά από τα προημιτελικά του Γαλλικού Όπεν. Έπειτα από μια τιτανομαχία που κράτησε πέντε ώρες κι εννιά λεπτά, ο Βάβρινκα νίκησε τον δικό μας τενίστα με 3-2 σετ (7-6, 5-7, 6-4, 3-6, 8-6). Ένας φοβερός αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, εκεί που μέτρησε η εμπειρία του Ελβετού και η απειρία του Τσιτσιπά. Το όνειρο για διάκριση του 21χρονου συμπατριώτη μας σταματά εδώ και το ραντεβού ανανεώνεται για το Γουίμπλεντον στο τέλος του μήνα.