Ο Ολυμπιακός διέσυρε την ΑΕΚ 4-1 σε ένα ημίχρονο

Από το 0-1 του 45', οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε έναν θρίαμβο

Ολυμπιακός - ΑΕΚ
Ολυμπιακός - ΑΕΚ / © INTIME SPORTS / ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Από την γκρίνια, τη μουρμούρα και την αποκαρδιωτική εικόνα του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός «αναστήθηκε» σε ένα ημίχρονο και συνέτριψε την ΑΕΚ με 4-1, αγκαλιάζοντας τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ.

Μόλις στο 3ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέσα στο «Καραϊσκάκη» με τον Πόνσε, αποσυντονίζοντας τους Πειραιώτες. Για το υπόλοιπο του πρώτου μέρους η ομάδα του Μάρτινς επιδόθηκε σε ρεσιτάλ λαθών, που δεν τα πλήρωσε, όπως και σε μια αντεπίθεση στις αρχές του Β' ημιχρόνου.

Από 'κει και πέρα, λες και γύρισε ένας διακόπτης και ο Ολυμπιακός πήρε τα πάνω του. Ισοφάρισε με βολίδα του Καμαρά, πήρε προβάδισμα με γκολάρα του Φορτούνη και διεύρυνε τη νίκη του με δύο ακόμη τέρματα των Χασάν και Φορτούνη.

Ο ΠΑΟΚ έχει 54 βαθμούς (και ένα ματς λιγότερο, τη Δευτέρα με τον Απόλλωνα), ο Ολυμπιακός 48 και η ΑΕΚ 40.