Η Κροατία απέκλεισε την οικοδέσποινα Ρωσία

Στα πέναλτι και πάλι, ο Μόντριτς και η παρέα του πήγαν στα ημιτελικά

©Kevin C. Cox/Getty Images/ ideal images

Περνώντας από τη φάση των «16» τόσο η Ρωσία όσο και η Κροατία εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στα πέναλτι. Αυτή η ψυχοφθόρος διαδικασία χρειάστηκε και στον μεταξύ τους προημιτελικό, με τους Κροάτες να είναι πιο ψύχραιμοι και να επικρατούν με 4-3, έπειτα από ένα ματς με συγκλονιστική διακύμανση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολάρα του Τσερίσεφ, αλλά ο Κράμαριτς ισοφάρισε σε 1-1 πριν τελειώσει το ημίχρονο. Τίποτα δεν άλλαξε ως το 90’ και πήγαμε σε παράταση. Εκεί ο Βίντα με κεφαλιά έκανε το 2-1 για την Κροατία, αλλά οι Ρώσοι με τον Φερνάντες ισοφάρισαν στο 114’.

Στα πέναλτι, ο Φερνάντες ήταν αυτός που εκτέλεσε άουτ το χτύπημα που τελικά έκανε τη διαφορά. Στον ημιτελικό της Τετάρτης, οι Κροάτες αντιμετωπίζουν την Αγγλία.