Τέτοια ανατροπή μόνο το 1966 (video)

Το Βέλγιο έγραψε Ιστορία στο καλύτερο μουντιαλικό παιχνίδι

©EPA/SHAWN THEW

Το 1966, στο Μουντιάλ της Αγγλίας, η Πορτογαλία αντιμετώπιζε τη Βόρειa Κορέα για την προημιτελική φάση.

Κόντρα στις προβλέψεις, οι Ασιάτες προηγήθηκαν με 3-0 στο 24ο λεπτό. Οι Ίβηρες συνήλθαν και με τέσσερα γκολ του Εουσέμπιο έφτασαν στο 5-3, ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή. Ποτέ άλλοτε ως χθες το βράδυ, δεν υπήρξε ομάδα που να κάνει ανατροπή, γυρίζοντας από δύο τουλάχιστον γκολ.

Stray - Calexico feat Takim

Το πέτυχε το Βέλγιο σε ένα φοβερό ματς, που θα μπει στα all time classics του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Με τρία γκολ σε 20+ λεπτά, οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με 3-2, σε ένα ματς που όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο μέρος.

Μία ακόμη φοβερή επίδοση είναι ότι για πρώτη φορά σε αγώνα νοκ άουτ στην ιστορία της διοργάνωσης, σκοράρουν δύο παίκτες της ίδιας ομάδας που μπήκαν αλλαγή!