Επέστρεψε στους τίτλους η Τσέλσι

Προηγήθηκαν συμπλοκές οπαδών στο Άμστερνταμ (video)

Με ένα γκολ του Ιβάνοβιτς στις καθυστερήσεις η Τσέλσι επέστρεψε στους τίτλους κατακτώντας το Γιουρόπα Λιγκ. Η «Μπλε» επιβλήθηκαν της Μπενφίκα με 2-1 και έτσι η ομάδα του Λονδίνου έγινε η πρώτη που κατακτά και τα δύο ευρωπαϊκά κύπελλα μετά την Πόρτο του Μουρίνιο. Οι «Αετοί της Λισαβόνας», φιναλίστ πολλών ευρωπαϊκών διοργανώσεων, δεν κατάφεραν για ακόμα μια φορά να μην δεχθούν γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Από το 1962 και μετά, η Μπενφίκα μετράει επτά χαμένους τελικούς στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Η Τσέλσι είναι η τέταρτη ομάδα που έχει και τα τρία κύπελλα της UEFA (πρωταθλητριών, κυπελλούχων και Γιουρόπα Λιγκ), μετά τις Γιουβέντους, Άγιαξ και Μπάγερν. Παράλληλα φτάνει τους τέσσερις ευρωπαϊκούς τίτλους (Κυπελλούχων 1971, 1998, Τσάμπιονς Λιγκ 2012). Ο αμυντικός της Τσέλσι, Γκάρι Κάχιλ δήλωσε ότι η νίκη ανήκει εξ ολοκλήρου στον τεχνικό της ομάδας, Ράφα Μπενίτεθ. Πάντως ο Ισπανός τεχνικός, ο οποίος αντικατέστησε τον Ρομπέρτο Ντι Ματέο, παραμένει ανεπιθύμητος στις τάξεις των οπαδών. «Ήταν μια δύσκολη νίκη», παραδέχθηκε ο Μπενίτεθ και πρόσθεσε, «η Μπενφίκα είναι μια ομάδα που παίζει δυνατά και πιέζει σε όλο το γήπεδο». Στο ματς οποίο η Μπενφίκα ήταν καλύτερη και έδειχνε να το ελέγχει. Η Τσέλσι προηγήθηκε με τέρμα του Τόρες στο 60’ σε αντεπίθεση, αλλά οι Λουζιτανοί απάντησαν με πέναλτι του Καρντόσο στο 68΄ και το 1-1 διατηρήθηκε ως το τελευταίο λεπτό, όταν ο Ιβάνοβιτς πήδηξε μόνος του στο τέλος της άμυνας με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά πάγωσε τους Πορτογάλους. Προηγήθηκαν επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων στους δρόμους του Άμστερνταμ.