Μπάσκετ: Κυπελλούχος Παναθηναϊκός σε πολεμική ατμόσφαιρα (video)

Συμπλοκές οπαδών και εκκένωση του γηπέδου

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό 81-78 στο κλειστό γήπεδο του Ελληνικού και κατέκτησε το κύπελλο στο μπάσκετ, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Ήταν ένας από τους χείριστους τελικούς, αφού τα προβλήματα φάνηκαν πριν από την έναρξη - όταν φωτοβολίδα χτύπησε τον Χάινς- και έγινε ακόμα χειρότερος στη δεύτερη περίοδο, όταν οι διαιτητές πήγαν στα αποδυτήρια, ζητώντας να εκκενωθεί το γήπεδο από τους οπαδούς των δύο ομάδων, οι οποίοι είχαν αρχίσει τη ρίψη αντικειμένων και τις μεταξύ τους συμπλοκές στο παρκέ. Ένα αντικείμενο χτύπησε μάλιστα τον Μπράμος.

Το ματς διακόπηκε στο 13' με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 26-17 και ξανάρχισε ύστερα από πενήντα λεπτά. Και βέβαια, όταν ξανάρχισε είχε και διαφορετικό ρυθμό.

Οι Πράσινοι έλεγχαν το ρυθμό στο α' μέρος, διαθέτοντας ενέργεια και κυριαρχία στα ριμπάουντ, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που ήταν ευεπίφορος σε λάθη.

Όταν ξανάρχισε το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (37-20) και έκλεισε το ημίχρονο με 41-30.

Στη συνέχεια, άλλαξαν πολλά: Οι παίκτες του Ολυμπιακού πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στο β' μέρος, άρχισαν να καλύπτουν τη διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε αντίδραση και τις δύο φορές που η διαφορά έπεσε στο καλάθι. Αυτό συνέβη και στο τελευταίο τρίλεπτο, όταν με τρίποντο του Σλούκα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 72-71. Η πράσινη απάντηση ήρθε με σερί 7-0 και το σκορ έγινε 78-72.

Ο τελικός κρίθηκε τελικά στο τελευταίο σουτ και μοιραίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 30-41, 53-62, 78-81

Ολυμπιακός: Χάινς 8, Λο 15 (1), Άντιτς 17 (4), Σπανούλης 12 (2), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10 (2), Παπανικολάου 2, Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 6 (1).

Παναθηναϊκός: Σχορτσανίτης 6, Μπράμος, Σκορδίλης, Ματσιούλις 3 (1), Καπόνο 8, Ούκιτς 18 (3), Λάσμε 16, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 19 (1), Γκιστ 11 (2), Μπανκς.