Παραολυμπιακοί: Ασημένιος ο Κωνσταντινίδης στην κορίνα

Μετά το χρυσό στη σφαίρα

eaom-amea.gr

Για δεύτερη φορά ανέβηκε στο βάθρο των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο ο Έλληνας αθλητής Σάκης Κωνσταντινίδης.

Ο Κωνσταντινίδης μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στη σφαιροβολία, κατηγορία F32, σήμερα, κατέκτησε με βολή στα 33 μέτρα και 69 εκατοστά, το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό της κορίνας, κατηγορία F32.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε την πρώτη θέση για 22 μόλις εκατοστά από τον Πολωνό Σόκαλ, ο οποίος έριξε την κορίνα στα 33 μέτρα 91 εκατοστά.

Στον ίδιο τελικό, ο Νίκος Γονιός, με 27.26μ. στην τελευταία βολή κατέλαβε την 5η θέση στον ίδιο τελικό, ενώ ο Δημήτρης Ζησίδης, τρίτος στην σφαιροβολία πριν από λίγες ημέρες, έμεινε στην 6η θέση με καλύτερη βολή 22.24μ. Οι έγκυρες βολές του Γονιού ήταν 24.69, 26.57, 24.03, 26.53 και 27.26 μέτρα, ενώ του Ζησίδη μετρήθηκαν 21.21, 19.13 και 22.24μ.

Πρόκειται για το ένατο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.