«Αέρας» 8 βαθμών στην κορυφή της Λα Λίγκα για την Μπαρτσελόνα (videos)

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να φύγει με το «τρίποντο» από την έδρα της Μάλαγα και πλέον μένει πολύ πίσω στην διεκδίκηση του ισπανικού πρωταθλήματος. Κι αυτό γιατί η διαφορά με την Μπαρτσελόνα διαμορφώθηκε στους 9 βαθμούς, καθώς οι Καταλανοί έχουν 63 και οι Μαδριλένοι 54.

Η ομάδα του Ζενεντίν Ζιντάν είχε τη δυνατότητα να καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όμως δεν το έκανε και τιμωρήθηκε. Προηγήθηκε στο 33' με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ τρία λεπτά αργότερα (36΄) ο πορτογάλος σταρ αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Έτσι στο 67' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Αλμπεντόζα, αποτέλεσμα που έμεινε ως το φινάλε του ματς.

«Δώρο» όμως στην Μπαρτσελόνα έκανε και η Ατλέτικο, που έμεινε στο 0-0 με την Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Νιτέγκο Σιμεόνε δεν μπόρεσε να σκοράρει επί του «κίτρινο υποβρυχίου» και έτσι πέρασε μεν στην 2η θέση με 55 βαθμούς, αλλά υπολείπεται οκτώ ολόκληρους από την Μπάρτσα.

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19/2

Λεβάντε-Χετάφε 3-0 (10' Μοράλες, 43' πεν. Ρόσι, 81' Βερντού)

Σάββατο 20/2

Λας Πάλμας-Μπαρτσελόνα 1-2 (10' Γουίλιαν - 6' Σουάρες, 39' Νεϊμάρ)

Εσπανιόλ-Λα Κορούνια 1-0 (52' Ασένθιο)

Μπέτις-Σπόρτινγκ Χιχόν 1-1 (67' Πετσέγια - 65' Κάστρο)

Θέλτα-Εϊμπάρ 3-2 (31', 69' Γκουιντέτι, 39' Κάστρο - 84' πεν. Μπερχόν, 87' Ινούι)