Ήττα αλά… Παναθηναϊκός

Κατέρρευσαν οι «πράσινοι» στο Τελ Αβίβ και έχασαν από τη Μακάμπι του Σφαιρόπουλου

Maccabi FOX Tel Aviv - Panathinaikos OPAP Athens Highlights | EuroLeague, RS Round 15

Τα έκανε... μούσκεμα ο Παναθηναϊκός στο Τελ Αβίβ, γνωρίζοντας την ήττα από τη Μακάμπι για τη Euroleague.

Οι συνθήκες ήταν ιδανικές για τον Παναθηναϊκό ώστε να κάνει ένα σημαντικό «διπλό» που θα τον βοηθούσε στη συνέχεια της Ευρωλίγκας. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν γηπεδούχος, είχε όμως πέντε απουσίες, κατεβαίνοντας με ελλιπές ρόστερ.

Οι συνθήκες έγιναν ακόμη πιο ιδανικές όταν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 29-13 στην πρώτη περίοδο. Παρ’ όλα αυτά στο τέλος έχασαν… Οι Ισραηλινοί μάζεψαν τη διαφορά, το ματς έγινε ντέρμπι με την ελληνική ομάδα όμως να έχει μικρό προβάδισμα, ώσπου στην τελευταία περίοδο ήρθε το… κλασικό πια μπλακ άουτ της ομάδας του Πιτίνο. Μοιραία η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου το εκμεταλλεύτηκε και νίκησε με 88-79.

Το «τριφύλλι» έδειξε ανήμπορο να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, εμφανίζοντας φυσικά τα γνωστά προβλήματα κάτω από το καλάθι. Οι Τόμας και Παπαπέτρου με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα ήταν πολύ καλοί, αλλά και οι μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων… Από την άλλη, για τους νικητές ήταν εξαιρετικός ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 16 πόντους, επτά ασίστ και πέντε ριμπάουντ.