Trending Now

Οι πρώτες αντιδράσεις στα social media για το θρίαμβο της Γαλλίας στο Μουντιάλ

Το VAR, η γκάφα του Γιορίς και όλα όσα συζητήθηκαν στο Twitter για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Νίκος Παπαηλιού
7’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Κροατία και Γαλλία κοντραρίστηκαν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας με τους Τρικολόρ να κατακτούν το δεύτερο Μουντιάλ της ιστορίας τους. Οι Γάλλοι, που επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ με αυτογκόλ του Μάντζουκιτς στο 19ο λεπτό. Οι Κροάτες ωστόσο, άμεσα βρήκαν τη λύση και ισοφάρισαν προσωρινά με τον Πέρισιτς, 9 λεπτά αργότερα. Στο 33ο λεπτό έγινε η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι. Ο σκόρερ της Κροατίας έκανε χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Πιτάνα, αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR, έδειξε την άσπρη βούλα. Από εκεί, ο Γκριεζμάν δεν αστόχησε και έγραψε το 2-1.

© ETIENNE LAURENT / EPA

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό. Η Γαλλία ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και μετά το 3-1 του Πογκμπά, το παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Εμπαπέ έγραψε το 4-1, για να μειώσει λίγο πιο μετά ο Μάντζουκιτς, μετά το τραγικό λάθος του Γιορίς. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε, η Γαλλία κράτησε το 4-2 και κατέκτησε το Μουντιάλ, αν και δεν απέδωσε στον τελικό, όσα μπορούσε.

Ο κόσμος του Twitter, που καθ’όλη τη διάρκεια του Μουντιάλ, είχε καταστήσει σε πρώτο trend το Μουντιάλ, φυσικά δεν άφησε να πέσει τίποτα κάτω και στον τελικό της Μόσχας. Από το αυτογκόλ του και το πέναλτι που έδωσε ο Νέστορ Πιτάνα μέχρι και την είσοδο των Pussy Riot στο 53ο λεπτό και την επική γκάφα του Γιορίς.