Health & Fitness

Ζήσαμε τον Γύρο της Λίμνης Παμβώτιδας Ιωαννίνων

Ήταν ο 13ος Γύρος της Λίμνης και πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 21-22 Σεπτεμβρίου

Νεκταρία Ζαγοριανάκου
4’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Πήραμε μέρος στον 13ο «Γύρο της Λίμνης Παμβώτιδας Ιωαννίνων», που έχει στόχο την ανάπτυξη του μαζικού λαϊκού αθλητισμού, την προβολή της περιοχής και την προστασία του φυσικού της πλούτου

Παμβώτις «η τα πάντα τρέφουσα». Η λίμνη. Η καρδιά κι η ψυχή της πόλης. Η κυρά της πόλης. Γενιές ολόκληρες έθρεψε με ιστορίες, θρύλους, παραδόσεις. Έχει ακούσει στεναγμούς και γέλια. Έχει ζήσει έρωτες επώνυμους και ανώνυμους. Καλλιεργεί στα μέσα μας την ομορφιά.  Όλοι σε εκείνη τρέχουν στο καλό και στην αναποδιά. Εκεί, λοιπόν, δίπλα της, γύρω της, για δέκατη τρίτη χρονιά στήθηκε η γιορτή για δικούς και ξένους. Ήρθαν να τρέξουν, να περπατήσουν, να ακούσουν την ανάσα της και να δώσουν τη δικά τους.

Οι δρομείς που πήραν μέρος στον 13ο Γύρο της Λίμνης των Ιωαννίνων, που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 21-22 Σεπτεμβρίου, με διοργανωτές τον Α.Ο. Ποσειδών Ιωαννίνων και την ΑΜΚΕLimni, με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Ηπείρου και τον Δήμο Ιωαννιτών, και με μεγάλο χορηγό τη Βίκος Α.Ε., ξεπέρασε κάθε προσδοκία συμμετοχών. «Ο Γύρος της Λίμνης Παμβώτιδας Ιωαννίνων» ξεκίνησε το 2007 από τον Α.Ο. Ποσειδών, στο πλαίσιο θεσμοθέτησης μεγάλων αθλητικών εκδηλώσεων στα Γιάννενα, ενώ στόχος της διοργάνωσης ήταν η ανάπτυξη του μαζικού λαϊκού αθλητισμού, η προβολή της περιοχής και η προστασία του φυσικού της πλούτου.

Οι στιγμές που έζησαν δρομείς και θεατές ήταν γεμάτες χρώμα και ένταση. Όλοι έτρεξαν. Μικροί, μεγάλοι, μωρά με μαμάδες, μπαμπάδες σε καρότσια. Το μήνυμα όμως που έστειλαν οι συνοδοί και οι άνθρωποι με αναπηρία ήταν το πιο δυνατό από όλα. Οι συνοδοί «χάρησαν» τα πόδια και τα χέρια τους και φώναξαν ότι όλα είναι δυνατά κι ο αθλητισμός όλους τους αγκαλιάζει. Με αυτές τις προσωπικότητες άνοιξε το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας του Γύρου Λίμνης.

Συνολικά συμμετείχαν 65 άτομα με αναπηρία διαφόρων μορφών, σε έναν αγώνα που είχε μόνο νικητές και όλοι κέρδισαν το πιο ζεστό χειροκρότημα των θεατών, αλλά και το συλλεκτικό μετάλλιο της διοργάνωσης. Στον αγώνα συμμετείχαν, μεταξύ άλλων, παιδιά και ενήλικες που βρίσκονται υπό την αιγίδα της ΕΛΕΠΑΠ Ιωαννίνων, του Συλλόγου Γονέων και Φίλων ΑμεΑ «Κυψέλη» Ιωαννίνων, της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας Αυτιστικών Ατόμων Ηπείρου, της Στέγης Αυτιστικών «Ελένη Γύρα» και της αστικής μη κερδοσκοπικής εταιρίας «Μέριμνα», καθώς και τα μέλη της διοίκησης του Νομαρχιακού Σωματείου ΑμεΑ Ιωαννίνων Αστερινός Μάνθος και Δημήτρης Αργυρός.

Το FamilyRun κάθε χρόνο γίνεται και μεγαλύτερο. Φέτος πήραν μέρος δεκάδες οικογένειες. Γονείς, παιδιά, παππούδες, και κάθε πιθανός συνδυασμός, έτρεξαν 1000 μέτρα στον παραλίμνιο δρόμο, διασκέδασαν και τερμάτισαν πιασμένοι χέρι-χέρι στις περισσότερες περιπτώσεις, χωρίς να λείπουν και οι περιπτώσεις που τα παιδιά άφησαν πίσω τους γονείς, οι οποίοι δεν αποδείχθηκαν και τόσο καλά προπονημένοι. Ανάμεσά τους η νικήτρια του 2ου Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων Αλεξάνδρα Ζούγκου, η οποία έτρεξε με τον μικρό Αλκίνοο και τον σύζυγό της, δηλώνοντας πως μπορεί να επέλεξε μια μικρή απόσταση, ωστόσο είναι ολοκλήρωση να τρέχεις με την οικογένειά σου, σε έναν αγώνα με μοναδικά έπαθλα τη χαρά της συμμετοχής και την ανάμνηση μιας οικογενειακής φωτογραφίας. Ο αριθμός των συμμετοχών στο FamilyRun του 13ου Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων υπερκάλυψε κάθε προσδοκία και, όπως όλα δείχνουν, του χρόνου θα είναι ακόμη περισσότεροι.

«Μαμά Καρότσι» με συμμετοχή και μπαμπάδων. Όμορφες εικόνες χάρισε για μία ακόμη χρονιά ο αγώνας «Μαμά-Καρότσι», χορηγός του οποίου ήταν για 4η χρονιά η γαλακτοβιομηχανία «Δωδώνη». Αν και άτυποι νικητές αναδείχθηκαν δύο μπαμπάδες με τα παιδιά τους στο καρότσι, οι μαμάδες έδωσαν και φέτος δυναμικό παρών, με κάποιες να έχουν επί σειρά ετών συμμετοχή σε αυτή την ξεχωριστή παραλίμνια διαδρομή. Μάλιστα, μία εξ αυτών συμπλήρωσε στον φετινό αγώνα πέντε συμμετοχές.

Στον αγώνα δρόμου των 5 χλμ., με τον οποίο άνοιξε το αγωνιστικό πρόγραμμα του 13ου Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων, 852 δρομείς βρέθηκαν στη γραμμή εκκίνησης.

Στις τρεις πρώτες θέσεις τερμάτισαν οι Νέστορας Κολιός του ΑΓΣ Ιωαννίνων με χρόνο 16.11, Απόλλων Γεωργίου με 16.40 και Ανδρέας Μακρής με 16.45. Στις γυναίκες, πρώτη ήταν η 14χρονη Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτη, με χρόνο 17.45. Δεύτερη η Δήμητρα Ανδρούτσου με 18.54 και τρίτη η Αλεξάνδρα Περιστερά με 20.21.

Στα ωραία του αγώνα, η συμμετοχή πολλών προσφύγων, οι οποίοι διαμένουν σε Κέντρα Φιλοξενίας στην Ήπειρο. Ιδιαίτερο χρώμα έδωσαν και οι ομάδες των χορηγών, η Βίκος RunningTeam, η Novasports RunningTeam, η bwin RunningTeam και της KIA- Autolinea, ένα εντυπωσιακό Sportage Hybrid της οποίας ήταν πλοηγός των αγώνων, μεταφέροντας και το χρονόμετρο.

Ο Κωνσταντίνος Σταμούλης της ΓΕ Αγρινίου ήταν ο νικητής στη διαδρομή των 30 χλμ. του Γύρου Λίμνης, ενώ στις γυναίκες πρώτη έκοψε το νήμα του τερματισμού η Ελευθερία Πετρουλάκη, η οποία μάλιστα κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής, που διατηρούσε η Μάγδα Γαζέα από τον 6ο Γύρο Λίμνης.

Ο αθλητής της Saucony, επίσημου υποστηρικτή του αγώνα, Κ. Σταμούλης ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε χρόνο 1.44, ακολουθούμενος από τον Αθανάσιο Μπαρμπαγιάννη της Fifth Element RunningTeam με χρόνο 1.46.54 και τον Αινεία Γκίνη του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 1.48.47.

Η επίσης αθλήτρια της Saucony Ελευθερία Πετρουλάκη, που ενέταξε τον Γύρο Λίμνης στην προετοιμασία της για τον Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας, τερμάτισε σε χρόνο 1.54.27, ενώ δεύτερη ήταν η Κατερίνα Ασημακοπούλου με 1.56.09 και τρίτη η Δήμητρα Τσαλοκώστα με 2.11.52.

Στην εκκίνηση του αγώνα των 30 χλμ. βρέθηκαν 1.235 δρομείς, ενώ άλλοι 58 ξεκίνησαν δύο ώρες νωρίτερα, συμμετέχοντας στο δυναμικό βάδισμα, στην ίδια διαδρομή. Ανάμεσα στους συμμετέχοντες του Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων ήταν ο Ολυμπιονίκης του Λονδίνου και του Ρίο στην κωπηλασία Γιάννης Τσίλης και ο παγκόσμιος πρωταθλητής επίσης στην κωπηλασία Στέφανος Ντούσκος.

Στον αγώνα των 10 χλμ., πρώτος ο Νικόλαος Σταμούλης, αδερφός του νικητή των 30 χλμ., επίσης αθλητής της ΓΕ Αγρινίου και της Saucony, ο οποίος κάλυψε τη διαδρομή σε χρόνο 31.31. Στη δεύτερη θέση ο Αθανάσιος Λιγώνης σε χρόνο 33.29 και στην τρίτη ο Πέτρος Δασκάλας σε 34.14.

Στην κατηγορία των γυναικών, στην πρώτη θέση τερμάτισε η Ελένη Νικολοπούλου σε χρόνο 39.09, δεύτερη η Κωνσταντίνα Σταματέλου σε 42.24 και τρίτη η Κάτια Παπαδοπούλου σε 43.09.

13ος Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων: Ioannina Lake Run