1821 Digital Gallery
Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στην Αθήνα!

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στην Αθήνα!

Ένα από τα πιο αμφιλεγόμενα και συζητήσιμα φεστιβάλ των τελευταίων ετών ήταν  το 39ου Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας, που έριξε αυλαία πριν από ένα μήνα στην ακριτική πόλη. Όπως κάθε χρόνο τέτοια εποχή, το Φεστιβάλ ξεκινάει την «περιοδεία» του στην ελληνική επικράτεια, με πρώτο σταθμό την Αθήνα και τη φιλόξενη στέγη του «Τριανόν».

Ευκαιρία λοιπόν για τους σινεφίλ που δεν είχαν τη δυνατότητα να παρεβρεθούν στη Δράμα την εποχή του φεστιβάλ, να διαπιστώσουν με τα δικά τους μάτια την καλλιτεχνική αξία των ταινιών που προβλήθηκαν εκεί. Έχοντας θετική προσωπική γνώμη για τα περισσότερα φιλμ του επίσημου διαγωνιστικού θα σταθούμε στην ταινία «Κύβος» του Αλέξανδρου Σκούρα, που αναδείχτηκε  καλύτερη ελληνική ταινία του φεστιβάλ, στην αγαπημένη μας «Αλεπού» της Ζακλίν Λέντζου που αποτελεί μια εξαίσια αλληγορία ενηλικίωσης την οποία οι έλληνες κριτικοί την αντάμειψαν με το βραβείο της καλύτερης ταινίας, στο βραβευμένο με τον Αργυρό Διόνυσο «Νανούρισμα της Μαρίας» του Ντίνου Παναγόκου, το συγκινητικό «Ummi» του Νίκου Αυγουστίδη, τον  ευρηματικό «Αόρατο» του Κώστα Γεραμπίνη κ.α. 

Αναλυτικά οι θεατές θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στις 20 -26 Οκτωβρίου στο Τριανόν, το σύνολο του ελληνικού προγράμματος του φεστιβάλ καθώς και τις βραβευμένες ταινίες του 22ου διεθνούς προγράμματος (μη χάσετε το «Mouth of Hell» του Βόσνιου Σαμίρ Μαχάνοβιτς που κέρδισε το πρώτο βραβείο).

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Σχετικα
Δράμα: Νεκρός σε τροχαίο ο αντιδήμαρχος Χρήστος Κυριακίδης
Δράμα: Νεκρός σε τροχαίο ο αντιδήμαρχος Χρήστος Κυριακίδης

Κινηματογράφος ΤΡΙΑΝΟΝ, 20 Οκτωβρίου - 26 Οκτωβρίου 2016

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Σχετικα
Καιρός: Σε ποιες περιοχές έδειξε κάτω από -10 βαθμούς Κελσίου
Καιρός: Σε ποιες περιοχές έδειξε κάτω από -10 βαθμούς Κελσίου

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 22ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 22ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΡΙΤΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

19:00 – 21:00

“Αόρατος”, 29’, Κώστας Γεραμπίνης

“Unattended item”, 13’, Φίλιππος Βοκοτόπουλος

“Smoke in the water”, 24’, Σπυρίδων Παπασπύρου

“Ρήξη τυμπάνου”, 19’, Κινηματογραφικό ΕργαστήριοΚ.Λ. Ηλιούπολης                                                           

“Ταξί”, 12’, Συνοδινός Μοσχίδης

“Pet”, 11’, Χρήστος Μωραΐτης                                                             

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

21:00 – 23:00

“Θεατής”, 18’, Θοδωρής Βουρνάς

“Ummi”, 15’, Νίκος Αυγουστίδης                                                                                                                             

“Μάγδα”, 20’, Δημήτρης Ζούρας                                                                                                                                   

“2 1/2”, 10’, Χρήστος Νταμπακάκης                                                                                                                    

“The refugees”, 3’, Άννη Καλτσίδου  

“Vitatio”, 7’, Νίκος Ραδαίος                                                                                           

“Ο αγρότης”, 16’, Στάθης Αποστόλου                                                                                           

“The fly I swatted”, 20’, Εσμεράλδα Μομφερράτου

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

19:00 – 21:00

“Φιλοκτήτης - Ο μύθος ενός ξένου”, 16’, Κατερίνα Καλκετενίδη                                                     

“Ο φίλος μου και γω”,15’, Αλέξανδρος Λουϊζίδης                     

“Ευριπίδου 14”,16’, Μιχάλης Δημητρίου                                                 

“Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας”, 20’, Νίκος Θεοδοσίου                                         

“Μόνικα”, 5’, Δημήτρης Αργυρίου             

“Κορίτσια της θάλασσας”,13’, Σήφης Μάινας                                 

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

21:00 – 23:00

“Στα σκοτεινά στην Κρήτη”, 26’, Βίκη Αρβελάκη                         

“Η γάτα”, 29’, Αναστασία Αναγνωστοπούλου              

“Diversity”, 3’, Δημήτριος Μανιώρος

“Dove”, 18’, Κωνσταντίνος Χαλιάσας                                        

“Η άλλη”, 7’, Αναστασία Ρίζου    

“Γενέθλια”,13’, Δημήτρης Κατσιμίρης        

“A job interview”, 7’, Αντώνης Γλαρός         

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

17:00 –19:00

«Nelly», Chris Raiber, Αυστρία, 16’ - Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE

“Before Lunch” (Πριν το μεσημεριανό), Simon Szabó, Ουγγαρία,9’ - Ειδικό Βραβείο

“The One” (Το έτερόν μου ήμισυ),   Ivan Pavljutskov,  Εσθονία, 13’ - Ειδικό Βραβείο

“The same blood” (Το ίδιο αίμα), Mitry Semenov-Aleinikov, Λευκορωσία, 15’ - Ειδικό Βραβείο

«Αίνιγμα», Αντώνης Ντούσιας & Άρης Φατούρος, Ελλάδα, 9’ - Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων

«Η Αλίκη στο καφέ», Δημήτρης Νάκος, Ελλάδα, 19’ - Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

19:00 -21:00

“Fighting for Death” (Αγώνας Θανάτου), Eleonora Veninova, Π.Γ.Δ.Μ.,14’ - Ειδικό Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας

“The return of Erkin” (Η επιστροφή του Erkin),  Maria Guskova, Ρωσία-Κιργιστάν, 28’ - Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών

“Shooting star” (Πεφταστέρι), Lyubo Yonchev, Βουλγαρία-Ιταλία, 28’ - Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2016», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου - Ειδικό Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας

“Madam Black”, Ivan Barge, Νέα Ζηλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο, 11’ - Δεύτερο Βραβείο

“Mouth of hell” (Πύλη της Κολάσεως), Samir Mehanovic, Σκωτία- Ινδία, 15’ - Grand Prix 2016

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

21:00 – 23:00

“Colette and the room B-12”, 10’, Αλεξάνδρα Καραμιζάρη       

“XENOS”, 11’, Βούλα Γερμανάκου Κοψίνη

“Το μάτι και το φρύδι”, 17’, Κωστής Χαραμουντάνης                         

“Όπου γης και πατρίς”, 30’, Αλέξανδρος Θεμιστοκλής Κοσμάκης                

“Odette”, 16’, Ευθύμης Kosemund Σανίδης           

“Sternenkind”, 22’, Daniel Michalos

“Helga är i Lund”, 20’, Θέλγια Πετράκη                       

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

17:00-19:00

«3000», Αντώνης Τσώνης, 20’ - Ειδικό Βραβείο

«Felicita», Γιάννης Ζαφείρης, 10’ - Εύφημος Μνεία

«Helga är i Lund», Θέλγια Πετράκη, 20’ - Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

«Smoke in the water», Σπυρίδων Παπασπύρου, 24’ - Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

«Twist», Μιχάλης Παπαντωνόπουλος, 15’ - Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

«Ummi», Νίκος Αυγουστίδης, 15’ - Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»

 «Ο Αγρότης», Στάθης Αποστόλου,  16’ - Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

19:00 – 21:00

«Αίνιγμα»  Αντώνης Ντούσια & Άρης Φατούρος, 9’ - Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα) - Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης

"Η Αλίκη στο καφέ»  Δημήτρης Νάκος, 19’ - Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα) - Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

«Αντίδοτον»  Μιχάλης  Χαπέσιης, 12’ - Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

«Αλεπού»  Ζακλίν Λέντζου, 28’ - Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία - Τιμητική Διάκριση Ήχου - Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου - Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

«Το νανούρισμα της Μαρίας»  Ντίνος Παναγόκος  19’ - Αργυρός Διόνυσος

«Κύβος» Αλέξανδρος  Σκούρας  25’ - Χρυσός Διόνυσος

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

21:00 – 00:00

«Μάγδα»  Δημήτρης Ζούρας  20’ - Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας 

«Γενέθλια»  Δημήτρης Κατσιμίρης  13’ - Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

«Νηπενθές»  Γιάννης Συμβώνης  17’ - Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας - Τιμητική Διάκριση Σκηνικών - Κίνητρα του  Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου - Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

«Ρήξη Τυμπάνου»  Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης  19’ - Εύφημος Μνεία

«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου»  Κατερίνα Καλκετενίδη 16’ - Βραβείο  Ντοκιμαντέρ

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.»  Χρύσανθος Μαργώνης  19’ - Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής

«Κορίτσια της θάλασσας»  Σήφης Μάινας   13’ - Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης  29’ - Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

19:00- 21:00

“Αίνιγμα” 9’ Αντώνης Ντούσιας  & Άρης Φατούρος                

“Το νανούρισμα της Μαρίας” 19’ Ντίνος Παναγόκος             

“Κύβος” 24’  Αλέξανδρος Σκούρας        

“Διάρρηξη” 9’ Βασίλης Γουδέλης       

“Waterproof” 7’ Ελένη Λαζαρίδη         

“Χρήστος και Δήμητρα” 13’  Αμέρισσα Μπάστα        

“Whale 52” 22’ Θανάσης Τρουμπούκης       

“Τοίχος” 13’ Μάγια Τσαμπρού - Μαρκ Σάρτζεντ - Χάρης Τσαμπάς  

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

21:00- 23:00

“3000” 20’ Αντώνης Τσώνης      

“Κιναισθησία”  10’   Alfredo Pechuan          

“Phantom limb”  12’ Μιχάλης Φελάνης                

“Veritas” 12’  Γεώργιος Ζιώγας          

“Felicita” 10’ Γιάννης Ζαφείρης          

“Λούση” 17’ Σταμάτης Γιαννούλης                   

“Lily” 12’  Πάρης Γρηγοράκης                           

“Aurora” 6’  Δέσποινα Οικονομοπούλου                          

“The story of Edward Healing” 14’ Μάνος Γερογιάννης                                       

Τρίτη 25 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

19:00 – 21:00

“Αλεπού”  28’ Ζακλίν Λέντζου               

“Marly” 25’  Ελένη Χρυσομάλλη                       

“Νηπενθές” 17’  Γιάννης Συμβώνης               

“Αντίδοτον” 12’  Μιχάλης Χαπέσιης                                                                                                                          

“Μινώταυρος” 16’ Παναγιώτης Σκορδίλης          

“Βύθισμα” 13’ Πολύμνια Παπαδοπούλου-Σαρδέλη       

Τρίτη 25 Οκτωβρίου

39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

21:00 - 23:00

“H Αλίκη στο καφέ” 18’  Δημήτρης Νάκος                          

“Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.” 19’ Χρύσανθος Μαργώνης                  

“Νεμέρτσικα”  13’ Αυρήλιος Καρακώστας                               

“Butterfly Co.” 11’   Ιφιγένεια Δημητρίου  

“Twist” 15’ Μιχάλης Παπαντωνόπουλος              

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

17:00 - 19:00

«Μάγδα»  Δημήτρης  Ζούρας  20’ - Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

«Γενέθλια»  Δημήτρης Κατσιμίρης 13’ - Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

«Νηπενθές»  Γιάννης Συμβώνης  17’ - Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας - Τιμητική Διάκριση Σκηνικών - Κίνητρα του  Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου - Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

«Ρήξη Τυμπάνου»  Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης  19’ - Εύφημος Μνεία

«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου»  Κατερίνα Καλκετενίδη  16’ - Βραβείο  Ντοκιμαντέρ

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.»   Χρύσανθος Μαργώνης  19’ - Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής

«Κορίτσια της θάλασσας»   Σήφης Μάινας  13’ - Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

19:00 - 21:00

«3000»  Αντώνης Τσώνης  20’ - Ειδικό Βραβείο

«Felicita»  Γιάννης Ζαφείρης  10’ - Εύφημος Μνεία

«Helga är i Lund»  Θέλγια Πετράκη 20’ - Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

«Smoke in the water»  Σπυρίδων Παπασπύρου  24’ - Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

«Twist»  Μιχάλης Παπαντωνόπουλος   15’ - Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

«Ummi»  Νίκος Αυγουστίδης 15’ - Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»

«Ο Αγρότης»  Στάθης  Αποστόλου  16’ - Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

21:00 - 00:00

«Αίνιγμα»  Αντώνης Ντούσιας & Άρης  Φατούρος    9’ - Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα) - Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης

«Η Αλίκη στο καφέ»   Δημήτρης  Νάκος   19’ -  Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης –(Διεθνές Τμήμα) - Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

«Αόρατος»   Κώστας Γεραμπίνης  29’ - Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

«Αντίδοτον»  Μιχάλης Χαπέσιης   12’ - Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

«Αλεπού»   Ζακλίν Λέντζου   28’ - Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία - Τιμητική Διάκριση Ήχου - Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου - Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

«Το νανούρισμα της Μαρίας»  Ντίνος Παναγόκος  19’ - Αργυρός Διόνυσος

«Κύβος» Αλέξανδρος Σκούρας  25’ - Χρυσός Διόνυσος

* Η φωτογραφία της αρχής είναι από την ταινία The same blood (Λευκορωσία)

Back to top
Το Soundtrack της Πόλης
Athens Voice 102.5