Γράφει ιστορία η Σάκκαρη (video)

Με επική ανατροπή προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Γουίμπλεντον

EPA/WILL OLIVER

Τον μεγαλύτερο αγώνα στην καριέρας της έκανε το μεσημέρι η Μαρία Σάκκαρη, αφού με ανατροπή νίκησε 2-1 σετ την Κριστίνα Πλίσκοβα και πέρασε στους «32» του Γουίμπλεντον. Η Ελληνίδα τενίστρια πάλεψε, αλλά έχασε το πρώτο σετ με 7-6 στο τάι μπρέικ και βρέθηκε μια ανάσα από την ήττα-αποκλεισμό. Στο δεύτερο σετ η Τσέχα προηγήθηκε με 4-1 και είχε δύο μπάλες για το 5-1.

Μαρία Σάκκαρη

Η Σάκκαρη, με τεράστια ψυχικά αποθέματα, όχι μόνο πήρε το συγκεκριμένο game, όμως με ένα εντυπωσιακό σερί κατέκτησε το σετ με 6-4! Στο τρίτο και τελευταίο, ήταν σοβαρή, στιβαρή, αλλά και παθιασμένη, με συνέπεια να τον κατακτήσει με 6-4.

Επόμενος αγώνας της την Παρασκευή, με αντίπαλο τη Βρετανίδα Τζο Κόντα, νούμερο 6 στο ταμπλό της διοργάνωσης. Δύσκολη αποστολή, όμως τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.