Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ο Τεντόγλου - Η απονομή του χρυσού (εικόνες, video)

Σε κεντρικό σημείο του Βερολίνου

©EPA/CLEMENS BILAN

Πανευτυχής είναι ο Μίλτος Τεντόγλου. Ο Έλληνας άλτης πήρε στα χέρια του το απόγευμα της Παρασκευής το χρυσό μετάλλιο για τη νίκη του στον τελικό του μήκους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοικτού Στίβου (σ.σ. το βράδυ της Τετάρτης).

Με το χαμόγελο στα χείλη, ο 20χρονος αθλητής από τα Γρεβενά ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Η απονομή των μεταλλίων έγινε εκτός σταδίου, σε κεντρικό σημείο του Βερολίνου. Ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν να πάρει στα χέρια του το χρυσό μετάλλιο το βράδυ της Πέμπτης, ωστόσο η διαδικασία μετατέθηκε για την Παρασκευή εξαιτίας της σφοδρής καταιγίδας που έπληξε τη γερμανική πρωτεύουσα.

Υπενθυμίζεται ότι ο Έλληνας αθλητής, ο οποίος μέχρι την ηλικία των 15 ετών ήταν παθιασμένος με το παρκούρ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με το πέμπτο του άλμα, το οποίο μετρήθηκε στα 8,25μ. Αυτή ήταν και η καλύτερη φετινή του επίδοση.